Přeskočit na hlavní obsah

O cermatu a lidech

 Katastrofický deníček.

Všude kolem zuří cermatové šílenství. 

A letos se týká i nás, protože Zitul je deváťačka.

Pozoruju vystrašené, úzkostné děti, a jejich hroutící se rodiče.

Jsou všude kolem.

A vždycky si vybavím historku, kterou pravidelně říkám studentům či zájemcům o studium, abychom se všichni tak trochu uklidnili.

Po gymnáziu jsem se hlásila na dvě školy, na biochemii, kde brali s mým prospěchem a chemickými olympiádami bez přijímaček, a na medicínu. Na přijímací zkoušky na medicínu jsem se opravdu hodně učila, byla jsem nakonec sedmá, vystudovala jsem s červeným diplomem....a...chvilka napětí....dělám vlastně biochemii a studium na dané fakultě bez přijímaček by mne na to jistě připravilo výborně.

Takže.

Je zapotřebí zachovat trochu klid.

Ten obraz je větší než rok dopředu.

Je větší než 4 roky.

Je to široký, velký kontext.

Ze všech stran slyším kritiku škol, vzdělávacích institucí...vlastního systému škol...a nepopiratelně ta kritika je či může být validní.

Ale. Kladu si otázku, jakou roli v úzkosti našich dětí hrajeme my, rodiče. Co vlastně dětem předávají rodiče, z nichž naprostá většina pluje v mrtvé řece naučené bezmocnosti a zoufalých výkřiků do tmy, jak je vše nespravedlivé.

Přitom toho můžeme udělat tolik!

Můžeme děti naučit se nehroutit.

Můžeme jim pravidelně opakovat, že naše láska není závislá na tom, zda nějakou zkoušku udělají či nikoliv.

Můžeme s nimi trénovat strategie, jak zvládnout stres. Pozor, trénovat neznamená verbálně děti pobízet, aby nebyly ve stresu, trénovat znamená postupně pomáhat dítěti v testovacích situacích zvyšovat schopnost situaci zvládnout.

Můžeme děti učit být i kompetentní v neúspěchu. To je zásadní power dovednost!

Můžeme je učit hrdě a bez sebedevalvace nést prohru.

Můžeme je učit, za parciální prohra může být celková výhra.

Můžeme je učit, že je dobré mít plán B.

Můžeme je učit realisticky odhadnout a zlepšit vlastní znalosti a dovednosti.

Můžeme je naučit hlídat si hranice vlastního nasazení. Nasazení ve studiu má své limity.

Můžeme je učit, že se o nás můžou opřít, když procházejí náročným obdobím. Opřít znamená, že budeme pevní a klidní.

Jako rodiče toho můžeme udělat mnoho!

Nemusíme se nechat odnést proudem vlastních úzkostí do podsvětí kompetice a falešných narativů, že na jediné zkoušce závisí celý život.

Nezávisí.

Koho zajímala biochemie, ten k ní poměrně často během života dogravitoval.

Můj pocit z přijímacích zkoušek na střední je kombinace radosti, že Zitul může, hluboké vděčnosti škole, která Zitul kompetentně a adekvátně připravuje, a jisté zvědavosti, kam to Zitul všecko zanese.

Nějak to prostě dopadne.

A já mám laťku nízko, jsem převelice šťastná, že Zitul k přijímací zkoušce vůbec může.

Komentáře

Oblíbené příspěvky

O nemocných autících

Čtu si americký blog Rarer in Girls. Už jsem o tom tady určitě psala. Je zajímavé vidět jiné perspektivy. Ale proč o tom dnes píšu. Janey, která je předmětem daného blogu, je už týden v nemocnici. Nyní je po operaci, poté, co se přišlo složitě na to, že má již tři dny prasklý apendix. Janey má teď zjevně peritonitidu a není ji dvakrát. Je to dost děsivá historka. Říkám si. No jak je to možný, že se na to přišlo PO TŘECH DNECH? Pro všechny, kteří nestudovali lékařskou fakultu. S prasklým apendixem nechodíte obvykle jen tak. Je vám strašně zle a máte dost velký bolesti. Tak přemítám, jak tu péči v Americe zanedbávají. Jenže. Pak jsem si vzpomněla na tu story se Zitínovou náhlou břišní příhodou. Bylo to totiž nemlich to samé. Normální dítě si stěžuje. Třeba trochu fňuká. U autidítěte je to jiný. To fňuká, když o nic nejde. Když o něco jde, je jak pěna, neobvykle hodné a nezvykle spolupracující. Proto apeluji na všechny moje kolegy z medicíny, co t

Školka a tóny aneb o bytosti dvou světů

Myslím, že je hrozně důležité dávat zpětnou vazbu. Když vám někdo pomůže, nebo vašemu dítěti, vydat signál, že si toho vážíte. I po letech. Naopak po letech je to ještě důležitější. Pozoruju, že hodně lidí má tendenci zapomínat na ty, kdo jim pomáhají. To se týká i výchovy autidětí. Zapomínáme na ty, kdo s námi byli, když bylo úplně nejhůř. Proto se snažím systematicky být v dlouhodobém kontaktu s většinou asistentek a pedagogů, kteří s náma pracovali, aby viděli, že jejich práce má velký smysl a taky aby viděli, že když něco místy vypadá zcela beznadějně, nemusí to být ještě globální beznaděj. Dnes jsem vyrazila Jindru zapsat do nové školky. Do stejné, kam chodila Zitul. A Zitul jsem vzala s sebou. Aby se tam koukla, zavzpomínala a taky aby pozdravila paní učitelky.  A bylo to jedno z nejhezčích setkání za poslední dobu.  Tak ráda jsem je všechny viděla. A Zitul taky! A pocítila jsem fakt hluboký vděk, protože tahle školka, to bylo místo, kde Zitul dostala svou životní šanci. Životní

Zlatá včela!

Zlatá včela. Zitul získala v tuhé konkurenci krásné 4. místo a postupuje do celostátního včelařského kola:-)  Děkujeme nesmírně skvělým pedagogům z @svc_luzanky!!!  

O řešení šikany

Problém se Zitínovou šikanou byl elegantně vyřešen. Zitisko bylo v tichosti vyloučeno z družiny a od nového školního roku už do družiny chodit nebude. Není to skvělé? Je to skvělé. Dá se takto postupovat pořád dokola, až ve třídě zůstane pouze spokojený agresor či parta spokojených agresorů. Krása. Zitisko si odnáší do života nový poznatek, že kdykoli se ozve ona sama nebo někdo v jejím zastoupení na její obranu, bude po zásluze potrestána exkluzí z daného kolektivu. Proto je lepší mlčet a nic nikam nehlásit, protože v případě nahlášení problému to stejně člověkovi jenom spadne na hlavu a už si nebude moci číst oblíbenou knížku o Pokémonech.

Další historka z MHD

Miluju ježdění MHD. V Brně sice řádí žloutenka a kdykoli vstupuju do trolejbusu, tak si představuju, jak se mi na ruce balí miliardy virionů hepatitidy A, ale ty historky, co tam člověk zažije, ty názory, co vyslechne, to se prostě jinde nepřihodí. Třeba dneska. Jela jsem s Jindrou z práce. Jindra řval jako tur, což není překvapivé, protože nesnáší, když nevidí z okna, což neviděl. Jemně jsem ho držela na klíně a Jindráček se propínal a vykřikoval. Přes uličku seděli dva starší lidé, kteří jeli s další paní, která byla asi pečovatelka či vychovatelka nebo jak to nazvat. No vychovatelka asi těžko vlastně, vychovávat lidi vyššího středního věku je blbost. Vypadali jako klienti nějakého chráněného bydlení nebo tak a bavili se i o programu, který odpoledne budou mít. Pán měl Downův syndrom. Povídal si s vedle sedící paní o někom třetím, kdo s nimi bydlí a kdo hrozně křičí. A byla to nesmírně působivá debata. Ten pán s Downovým syndromem říkal něco ve smyslu, že "on