Přeskočit na hlavní obsah

V síti

Sociální sítě jsou super.

Opravdu.

Navzdory obvyklému přesvědčení, že sociální sítě jsou metla listva, která způsobí jeho zánik, se domnívám, že mají spoustu pozitivních aspektů.

Vezměte si stydlivého autičlověka, který by se rád socializoval, ale strašně se stydí a neví jak.

Může napsat někomu na druhé straně zeměkoule.

Můžete si psát s lidmi, se kterými byste jinak kontakt mít nemohli.

Můžete si psát rychle.

Můžete psát v cizích jazycích a zlepšovat se tak.

Komunikace se děje v reálném čase a není zpožďována třítýdenním čekáním, než dojde dopis.

Do komunikační linky se mohou zapojit i lidé, kteří by jinak stáli opodál. Může to omezit osamělost.

V neposlední řadě se cestou sociálních médií dostává k lidem výzkum!

No ano, řada mých přátel, kteří jsou vědeckými laiky, se naučila číst vědecké publikace, protože je tak snadné je sdílet. Pravá popularizace vědy.

Při nějaké katastrofě se tudy mohou šířit zprávy, co dělat, rychle a účinně.

Má to spoustu potenciálních použití.

Bohužel to všechno závisí na způsobu, jak to se sociálními médii děláme.

To, že můžete okamžitě a bez rozmyslu psát osobám na druhé straně zeměkoule, může vést k tomu, že jim budete psát nesmyslný balast.

Komunikace v reálném čase způsobuje nedostatečné přemýšlení dopředu nad důsledky takové komunikace.

Vědečtí laikové si myslí, že po přečtení jednoho článku se stali odborníky na danou problematiku.

Namísto užitečných zpráv informujících obyvatelstvo se mohou šířit dezinformace a bludy.

Lidé, kteří jsou osamělí, se srovnáváním s nereálnými prezentacemi životů ostatních mohou dostat do ještě hlubší osamělosti.

Autilidé (a samozřejmě nejenom oni) se mohou stát oběťmi kyberšikany.

Chápete.

Je to o způsobu použití.

O návodu.

Proto moje děti nemají přístup na sociální sítě.

Dokud nebudou tak robustní v komunikaci, že budou schopni filtrovat hoaxy a odhalit, že je někdo šikanuje.

Zitul má místo přístupu na síť zatím neomezený přístup ke knihám o hoaxech.

Problém je totiž ve zranitelnosti.

Zranitelnost potřebujeme ke vztahování se k ostatním lidem.

Nejde ji odstranit.

Takže děcka na síti dělají to samé, co dělají v reálném životě, vyměňují informace o sobě, nabízejí svou zranitelnost výměnou za vztah, byť virtuální.

Jsou to normální děti, které dělají normální věci. Chtějí mít vztahy a obchodují tedy informace o svém osobním životě. Jen to prostředí, ve kterém to provádějí, nezohledňuje jejich vnímavost k různým typům zranění.

Vlastně ani nevím, jak by ji zohledňovat mělo či mohlo.

Asi si dám kafe a budu přemítat dál.Komentáře

 1. Bol taký nádherný kreslený film: zanedbávané osamelé dievčatko v Austrálii si dopisovalo so starším mužom z New Yorku, s Aspergerovým syndrómom, nakoniec si zvýšili a boli priatelia po celý život, až do smrti deduška.
  Boli to síce listy, ale bolo tam to puto cez celú zemeguľu.
  Ten film sa volá Max a Mary. Možno je také priateľstvo možné aj na sieti.
  ,,Animovaná komédia Mary a Max (Mary and Max, réžia: Adam Elliot, 2009),,
  Alena V.

  OdpovědětVymazat

Okomentovat

Oblíbené příspěvky

O nemocných autících

Čtu si americký blog Rarer in Girls. Už jsem o tom tady určitě psala. Je zajímavé vidět jiné perspektivy. Ale proč o tom dnes píšu. Janey, která je předmětem daného blogu, je už týden v nemocnici. Nyní je po operaci, poté, co se přišlo složitě na to, že má již tři dny prasklý apendix. Janey má teď zjevně peritonitidu a není ji dvakrát. Je to dost děsivá historka. Říkám si. No jak je to možný, že se na to přišlo PO TŘECH DNECH? Pro všechny, kteří nestudovali lékařskou fakultu. S prasklým apendixem nechodíte obvykle jen tak. Je vám strašně zle a máte dost velký bolesti. Tak přemítám, jak tu péči v Americe zanedbávají. Jenže. Pak jsem si vzpomněla na tu story se Zitínovou náhlou břišní příhodou. Bylo to totiž nemlich to samé. Normální dítě si stěžuje. Třeba trochu fňuká. U autidítěte je to jiný. To fňuká, když o nic nejde. Když o něco jde, je jak pěna, neobvykle hodné a nezvykle spolupracující. Proto apeluji na všechny moje kolegy z medicíny, co t

Školka a tóny aneb o bytosti dvou světů

Myslím, že je hrozně důležité dávat zpětnou vazbu. Když vám někdo pomůže, nebo vašemu dítěti, vydat signál, že si toho vážíte. I po letech. Naopak po letech je to ještě důležitější. Pozoruju, že hodně lidí má tendenci zapomínat na ty, kdo jim pomáhají. To se týká i výchovy autidětí. Zapomínáme na ty, kdo s námi byli, když bylo úplně nejhůř. Proto se snažím systematicky být v dlouhodobém kontaktu s většinou asistentek a pedagogů, kteří s náma pracovali, aby viděli, že jejich práce má velký smysl a taky aby viděli, že když něco místy vypadá zcela beznadějně, nemusí to být ještě globální beznaděj. Dnes jsem vyrazila Jindru zapsat do nové školky. Do stejné, kam chodila Zitul. A Zitul jsem vzala s sebou. Aby se tam koukla, zavzpomínala a taky aby pozdravila paní učitelky.  A bylo to jedno z nejhezčích setkání za poslední dobu.  Tak ráda jsem je všechny viděla. A Zitul taky! A pocítila jsem fakt hluboký vděk, protože tahle školka, to bylo místo, kde Zitul dostala svou životní šanci. Životní

Další historka z MHD

Miluju ježdění MHD. V Brně sice řádí žloutenka a kdykoli vstupuju do trolejbusu, tak si představuju, jak se mi na ruce balí miliardy virionů hepatitidy A, ale ty historky, co tam člověk zažije, ty názory, co vyslechne, to se prostě jinde nepřihodí. Třeba dneska. Jela jsem s Jindrou z práce. Jindra řval jako tur, což není překvapivé, protože nesnáší, když nevidí z okna, což neviděl. Jemně jsem ho držela na klíně a Jindráček se propínal a vykřikoval. Přes uličku seděli dva starší lidé, kteří jeli s další paní, která byla asi pečovatelka či vychovatelka nebo jak to nazvat. No vychovatelka asi těžko vlastně, vychovávat lidi vyššího středního věku je blbost. Vypadali jako klienti nějakého chráněného bydlení nebo tak a bavili se i o programu, který odpoledne budou mít. Pán měl Downův syndrom. Povídal si s vedle sedící paní o někom třetím, kdo s nimi bydlí a kdo hrozně křičí. A byla to nesmírně působivá debata. Ten pán s Downovým syndromem říkal něco ve smyslu, že "on

O řešení šikany

Problém se Zitínovou šikanou byl elegantně vyřešen. Zitisko bylo v tichosti vyloučeno z družiny a od nového školního roku už do družiny chodit nebude. Není to skvělé? Je to skvělé. Dá se takto postupovat pořád dokola, až ve třídě zůstane pouze spokojený agresor či parta spokojených agresorů. Krása. Zitisko si odnáší do života nový poznatek, že kdykoli se ozve ona sama nebo někdo v jejím zastoupení na její obranu, bude po zásluze potrestána exkluzí z daného kolektivu. Proto je lepší mlčet a nic nikam nehlásit, protože v případě nahlášení problému to stejně člověkovi jenom spadne na hlavu a už si nebude moci číst oblíbenou knížku o Pokémonech.

Maminko, proč jsem jiná

Maminko, proč jsem jiná. Mami, já nechci být jiná. Chci být jako ostatní. Mami, proč ostatní můžou na školu v přírodě a já ne. Mami a ty jsi taky jiná? Jsi taky jiná než ostatní? Jakože jsi divná? Jako já? A jsi vědec, protože jsi divná? Teda jiná? Takoví lidi mají být vědci? Mami, já hrozně chci být jako ostatní, ale nejde mi to. Nejde mi to vůbec. A oni to poznají, že jsem jiná. No fakt, děti ve škole to poznají. Už to poznali. Na některé otázky prostě nemám odpověď...