Přeskočit na hlavní obsah

Maminko, proč jsem jiná

Maminko, proč jsem jiná.

Mami, já nechci být jiná.

Chci být jako ostatní.

Mami, proč ostatní můžou na školu v přírodě a já ne.

Mami a ty jsi taky jiná?

Jsi taky jiná než ostatní?

Jakože jsi divná?

Jako já?

A jsi vědec, protože jsi divná? Teda jiná?

Takoví lidi mají být vědci?

Mami, já hrozně chci být jako ostatní, ale nejde mi to.

Nejde mi to vůbec.

A oni to poznají, že jsem jiná.

No fakt, děti ve škole to poznají.

Už to poznali.


Na některé otázky prostě nemám odpověď... 

Komentáře

 1. Odpovědi
  1. Děkuju... já to Zitul taky říkám... děkuju

   Vymazat
  2. Něco podobného mi v tomto věku taky občas říkali, ale bylo to tak nějak k ničemu. Jednak proto, že jsem si dost brzo začala uvědomovat, že to nejspíš říkají "jenom tak", "protože se to musí říkat" a ne proto, že by to tak bylo doopravdy, že to beztak nemyslí vážně, stejně jako většinu všeho, co říkají. A navíc, přišlo mi že lidi mimo rodinu (hlavně ve škole a na kroužcích) daleko víc zajímalo to, že se neumím normálně kamarádit, mám autistické krize (při kterých brečím - to je ostuda!), směju se tehdy když se nikdo jiný nesměje, říkám věci kterým nikdo nerozumí (citace z encyklopedií apod.), divně se pohybuji (třepu rukama, pokyvuji se, točím věcmi) a neumím v klidu sedět.... Prostě že ty věci, které neumím a mám umět, jsou daleko významnější než ty věci, které umím navíc.
   Je to těžké v tom školním věku....tím nechci říct, že v jiném věku by to bylo jednodušší, ale ve školním věku jsou podle mě děti s PAS asi nejzranitelnější. A to i když se o jejich handicapu ví.

   Vymazat
  3. Milá chemičko a co by Vám tehdy bylo pomohlo?

   Vymazat
  4. Co by mi pomohlo? Těžko říct takhle zpětně, ale určitě by mi bylo aspoň o trochu lépe, kdyby se doma i kdekoli jinde věnovalo méně pozornosti autistickým krizím. Já vím, že je to těžké, když u školního dítěte je pláč těžko přijatelný a je tedy snaha jej odnaučit, ale zkusila bych autistické krize brát ne jako vědomé chování, ale jako fyzickou indispozici, protože tou v podstatě jsou. A určitě nepoužívat krize ani jiné věci, které dítě nezvládá, jako zdroj zábavy. Prostě to přejít, jako "stalo se, jdeme dál".
   Myslím, že pomoci by mi mohlo i vědomí, že výsledky mojí práce jsou opravdu někomu užitečné - ne proto, že jsem tu práci dělala zrovna já, ale proto, že zkrátka užitečná a kvalitní je. To mi pomáhá i dnes. Jenom pochválit je málo (většinou tomu stejně nevěřím, pokud nejsem se svou prací spokojena), a ono vlastně ani není potřeba mě chválit, ale potřebuji opravdu vidět, že produkt mojí práce někdo používá, stejně jako produkty práce kohokoli jiného. A že jsou lidé opravdu potěšeni z mojí přítomnosti, že mou přítomnost netrpí jen proto, že musí, protože jsem ten chudák handicapovaný.
   Z vašeho psaní mi vyplývá, že oboje už Zitě poskytujete. Zbývá jen přijít na to, jak to implementovat do školního prostředí.

   Vymazat
 2. Ksždý jsme nějak jiný. Ale s některými druhy jinakosti je holt život náročnější...

  OdpovědětVymazat
 3. Milá Zitul, neboj, nejsi sama. Každý, i dospělí, chce být někdy jako ostatní; každému je občas smutno, že neumí dělat věci jako ostatní. Nejde to. Ani dětem, ani dospělým. Protože každý jsme originál. Nejsou dvě stejná těla, dva stejné mozky. A to je dobře. Nemohli bychom léčit lidi, létat do vesmíru. Nebyly by krásné domy, obrazy. Nosili bychom stejné šaty a jedli stejná jídla.(fuj).Když to někteří nechápou, jiní jsou vlastně oni. Je to jejich problém. Ne náš. Zdraví tě divná máma jiných dětí.

  OdpovědětVymazat
 4. Naše dítě chodí na ZŠ do speciální třídy. Jeho učitelka říká dětem, že jsou ve třídě "výjimečné".

  OdpovědětVymazat
 5. Mne pomáha výrok z Forresta Gumpa, od jeho matky, a vravím ho i mojim ...
  Milovala ho a povedala mu: ,,Keby Boh chcel stvoriť všetkých ľudí len podľa jedného človeka, vybral by si teba...,,
  Zitík je jedinečná, neopakovateľná, nikto už nie je ako ona!
  :-)

  OdpovědětVymazat
 6. Ahoj Zituško, určitě budeš vědkyně, protože máš super nápady! Moc Ti držím palce!
  /A jinak teď běží v TV seriál Most a hlavní postava policistka Sága je taky autistka, hraje ji myslím skvěle./
  Lenka

  OdpovědětVymazat
 7. Beruška malá. Ale podle vašeho popisu je jiná i ve spoustě ohledů, po nichž lidé touží: je krásná, je štíhlá, má ty vaše krásné hluboké oči (co by za to jiné daly;). Je fascinujícím způsobem chytrá a hluboká...
  Jenže na základní škole je tohle k ničemu. Ach jo.
  Ještě, že má vás.

  OdpovědětVymazat
 8. Ještě jedna věc: obdivuji Zitu, že chce jet na školu v přírodě. Já jsem na ní byla několikrát a kromě té školkové (to byla moje úplně první, tehdy ještě mou jinakost nikdo neřešil) jsem se na ně vůbec netěšila, přestože jsem jinak pobyt v horách a pohybové aktivity milovala. Představa povinného celodenního nepřetržitého družení s dětmi ve mě totiž vyvolávala úzkost i několik týdnů dopředu. V průběhu školy v přírodě jsem se vždy těšila na noc, protože to bylo jediné období, kdy nikdo nekomentuje moje chování a kdy je v pořádku být zticha.
  Kromě škol v přírodě a seznamovacího tábora před začátkem gymnázia jsem na společné pobyty v příslušném věku nejezdila, až v 17 letech jsem byla na letním odborném soustředění.
  Zita už někdy byla na nějakém vícedenním pobytu s dětmi?

  OdpovědětVymazat
 9. Klára Voráčová10. 5. 2016 22:15:00

  Proč nemůže jet na školu v přírodě? Nemůže nebo nechce?

  OdpovědětVymazat
 10. :), být jiným je poslání vedoucí k jedinečnosti. Přeji Zitě mnoho sebepoznání jejího jedinečného já.

  OdpovědětVymazat
 11. Řeknu jen jednu věc - to, že si to uvědomuje, je dobře. Znamená to, že to sociálně/komunikační postižení není tak silné a má potenciál se naučit věci rozlišovat do té míry, že jednou bude pro okolí divná jen maličko. Ti, kteří si to sami nedokáží uvědomit, vnímat - tam je to postižení mnohem hlubší a většinou se nikdy nedokáží zařadit natolik, aby se úplně postarali sami o sebe, naopak ti, kteří to už v nižším dětském věku u sebe vnímají, se zpravidla nakonec zařadí bez větších problémů.

  OdpovědětVymazat

Okomentovat

Oblíbené příspěvky

O nemocných autících

Čtu si americký blog Rarer in Girls. Už jsem o tom tady určitě psala. Je zajímavé vidět jiné perspektivy. Ale proč o tom dnes píšu. Janey, která je předmětem daného blogu, je už týden v nemocnici. Nyní je po operaci, poté, co se přišlo složitě na to, že má již tři dny prasklý apendix. Janey má teď zjevně peritonitidu a není ji dvakrát. Je to dost děsivá historka. Říkám si. No jak je to možný, že se na to přišlo PO TŘECH DNECH? Pro všechny, kteří nestudovali lékařskou fakultu. S prasklým apendixem nechodíte obvykle jen tak. Je vám strašně zle a máte dost velký bolesti. Tak přemítám, jak tu péči v Americe zanedbávají. Jenže. Pak jsem si vzpomněla na tu story se Zitínovou náhlou břišní příhodou. Bylo to totiž nemlich to samé. Normální dítě si stěžuje. Třeba trochu fňuká. U autidítěte je to jiný. To fňuká, když o nic nejde. Když o něco jde, je jak pěna, neobvykle hodné a nezvykle spolupracující. Proto apeluji na všechny moje kolegy z medicíny, co t

Školka a tóny aneb o bytosti dvou světů

Myslím, že je hrozně důležité dávat zpětnou vazbu. Když vám někdo pomůže, nebo vašemu dítěti, vydat signál, že si toho vážíte. I po letech. Naopak po letech je to ještě důležitější. Pozoruju, že hodně lidí má tendenci zapomínat na ty, kdo jim pomáhají. To se týká i výchovy autidětí. Zapomínáme na ty, kdo s námi byli, když bylo úplně nejhůř. Proto se snažím systematicky být v dlouhodobém kontaktu s většinou asistentek a pedagogů, kteří s náma pracovali, aby viděli, že jejich práce má velký smysl a taky aby viděli, že když něco místy vypadá zcela beznadějně, nemusí to být ještě globální beznaděj. Dnes jsem vyrazila Jindru zapsat do nové školky. Do stejné, kam chodila Zitul. A Zitul jsem vzala s sebou. Aby se tam koukla, zavzpomínala a taky aby pozdravila paní učitelky.  A bylo to jedno z nejhezčích setkání za poslední dobu.  Tak ráda jsem je všechny viděla. A Zitul taky! A pocítila jsem fakt hluboký vděk, protože tahle školka, to bylo místo, kde Zitul dostala svou životní šanci. Životní

Další historka z MHD

Miluju ježdění MHD. V Brně sice řádí žloutenka a kdykoli vstupuju do trolejbusu, tak si představuju, jak se mi na ruce balí miliardy virionů hepatitidy A, ale ty historky, co tam člověk zažije, ty názory, co vyslechne, to se prostě jinde nepřihodí. Třeba dneska. Jela jsem s Jindrou z práce. Jindra řval jako tur, což není překvapivé, protože nesnáší, když nevidí z okna, což neviděl. Jemně jsem ho držela na klíně a Jindráček se propínal a vykřikoval. Přes uličku seděli dva starší lidé, kteří jeli s další paní, která byla asi pečovatelka či vychovatelka nebo jak to nazvat. No vychovatelka asi těžko vlastně, vychovávat lidi vyššího středního věku je blbost. Vypadali jako klienti nějakého chráněného bydlení nebo tak a bavili se i o programu, který odpoledne budou mít. Pán měl Downův syndrom. Povídal si s vedle sedící paní o někom třetím, kdo s nimi bydlí a kdo hrozně křičí. A byla to nesmírně působivá debata. Ten pán s Downovým syndromem říkal něco ve smyslu, že "on

O řešení šikany

Problém se Zitínovou šikanou byl elegantně vyřešen. Zitisko bylo v tichosti vyloučeno z družiny a od nového školního roku už do družiny chodit nebude. Není to skvělé? Je to skvělé. Dá se takto postupovat pořád dokola, až ve třídě zůstane pouze spokojený agresor či parta spokojených agresorů. Krása. Zitisko si odnáší do života nový poznatek, že kdykoli se ozve ona sama nebo někdo v jejím zastoupení na její obranu, bude po zásluze potrestána exkluzí z daného kolektivu. Proto je lepší mlčet a nic nikam nehlásit, protože v případě nahlášení problému to stejně člověkovi jenom spadne na hlavu a už si nebude moci číst oblíbenou knížku o Pokémonech.