Přeskočit na hlavní obsah

Integrace pokračování

Přátelé, nemohu tomu uvěřit, ale Zitisko je už měsíc ve škole!!!!

To je první desetina prvního roku školní docházky a to už něco znamená.

Abych se tu pouze neopájela tím, jak je svět krásný a jak pak vysvitne duha a zmizí ebola a všichni budou šťastní, uvádím několik zajímavostí, na které jsme přišly s asistentkou Janičkou.

Takže za prvé.

Zitisko si oblíbilo z nějakého důvodu katalog s reproduktory firmy SKANDYNA (to tu uvádím ne jako reklamu, ale proto, že Zitisko má zdá se dobrý vkus (po mně)), a pokud bychom ho ráno zapomněly, celý den by byl narušen. Chodíme tedy s katalogem v ruce do školy. Když katalog máme, všechno je v pořádku, Zitínovi nevadí ranní chlad ani změna strany ulice ani cokoli... Tedy KATALOG. Katalog zajistí klidné ráno.

Za druhé.

Se ukázalo, že Zitul odmítá zlepšovat svou grafomotoriku ze záhadného důvodu, kterým je skutečnost, že při opravování všichni dosud nutili Zitína držet tužku VODOROVNĚ, ale to dá rozum, že s tužkou umístěnou vodorovně se nedá psát, takže Zitisko se začalo vztekat, že je to NEFUNKČNÍ. Pokud se tužka drží NAKLONĚNÁ K PODLOŽCE, Zitul si ochotně ruku nechá opravit, aspoň teda doma. Na toto přišla Janička a patří jí za to nehynoucí dík, protože Zitul začala líp držet tužku a realizovala se posloupnost LEPŠÍ DRŽENÍ TUŽKY = POHODLNĚJŠÍ PSANÍ = POCHVALA OD PANÍ UČITELKY = SPOLEČENSKÝ ÚSPECH = ZÁJEM O PSANÍ = SNAHA LÉPE DRŽET TUŽKU = JEŠTĚ LEPŠÍ DRŽENÍ TUŽKY.

Za třetí.

Zitul má velký problem s hudebkou, protože ji vytáčí, že děti zpívají. Ze školky byla zvyklá to psychicky unášet, ale ve škole se čekalo, že se bude podílet... Zitul ječela a doma mi říkala, že zpívání je STRAŠNÉ. A hle. Zde přichází demonstrace toho, jak může zasáhnout KVALITNÍ PEDAGOG. Jana vymyslela, že když Zitul tak zoufale nechce zpívat, mohlo by se využít toho, že sama čte a že mi by mohla dětem či sama sobě předčítat texty písniček, které pak děti zpívají. A hle. Zitína přestalo předčítání po určité době bavit a zkouší potichu něco brumlat, i doma. K předčítání se v hudebce vrací, když má nějaký stres nebo když ji zpívání aktuálně děsí. Je to bezvadný a velmi funkční koncept. "Nemusíš dělat úplně to samé, co ostatní, zvlášť když jde o věci, které mají přinášet radost a tobě radost nepřinášejí, ale musíš se dle svých možností taky podílet, protože to jsou pravidla".

Mám z toho radost.

Dneska přišla zpráva: Zituška sedí v kroužku k zády ke spolužačce a nechává si na záda prstem psát písmena. Předtím psala Zita jí na záda číslice.


Je to neuvěřitelný, co dokážou dobří učitelé.

Komentáře

  1. Ach!
    Chodím sem už asi půl roku, nějak jsem vás vyprokrastinovala, ani nevím jak.
    Už dlouho jsem se nějak chtěla ozvat, ale jsem taková stydlivá.

    Neumím si ani trochu představit váš úděl, ale píšete o své dceři tak hezky a s takovým nadšením, že bych chtěla být vaše dcera.

    OdpovědětVymazat

Okomentovat

Oblíbené příspěvky

O nemocných autících

Čtu si americký blog Rarer in Girls. Už jsem o tom tady určitě psala. Je zajímavé vidět jiné perspektivy. Ale proč o tom dnes píšu. Janey, která je předmětem daného blogu, je už týden v nemocnici. Nyní je po operaci, poté, co se přišlo složitě na to, že má již tři dny prasklý apendix. Janey má teď zjevně peritonitidu a není ji dvakrát. Je to dost děsivá historka. Říkám si. No jak je to možný, že se na to přišlo PO TŘECH DNECH? Pro všechny, kteří nestudovali lékařskou fakultu. S prasklým apendixem nechodíte obvykle jen tak. Je vám strašně zle a máte dost velký bolesti. Tak přemítám, jak tu péči v Americe zanedbávají. Jenže. Pak jsem si vzpomněla na tu story se Zitínovou náhlou břišní příhodou. Bylo to totiž nemlich to samé. Normální dítě si stěžuje. Třeba trochu fňuká. U autidítěte je to jiný. To fňuká, když o nic nejde. Když o něco jde, je jak pěna, neobvykle hodné a nezvykle spolupracující. Proto apeluji na všechny moje kolegy z medicíny, co t

Školka a tóny aneb o bytosti dvou světů

Myslím, že je hrozně důležité dávat zpětnou vazbu. Když vám někdo pomůže, nebo vašemu dítěti, vydat signál, že si toho vážíte. I po letech. Naopak po letech je to ještě důležitější. Pozoruju, že hodně lidí má tendenci zapomínat na ty, kdo jim pomáhají. To se týká i výchovy autidětí. Zapomínáme na ty, kdo s námi byli, když bylo úplně nejhůř. Proto se snažím systematicky být v dlouhodobém kontaktu s většinou asistentek a pedagogů, kteří s náma pracovali, aby viděli, že jejich práce má velký smysl a taky aby viděli, že když něco místy vypadá zcela beznadějně, nemusí to být ještě globální beznaděj. Dnes jsem vyrazila Jindru zapsat do nové školky. Do stejné, kam chodila Zitul. A Zitul jsem vzala s sebou. Aby se tam koukla, zavzpomínala a taky aby pozdravila paní učitelky.  A bylo to jedno z nejhezčích setkání za poslední dobu.  Tak ráda jsem je všechny viděla. A Zitul taky! A pocítila jsem fakt hluboký vděk, protože tahle školka, to bylo místo, kde Zitul dostala svou životní šanci. Životní

Další historka z MHD

Miluju ježdění MHD. V Brně sice řádí žloutenka a kdykoli vstupuju do trolejbusu, tak si představuju, jak se mi na ruce balí miliardy virionů hepatitidy A, ale ty historky, co tam člověk zažije, ty názory, co vyslechne, to se prostě jinde nepřihodí. Třeba dneska. Jela jsem s Jindrou z práce. Jindra řval jako tur, což není překvapivé, protože nesnáší, když nevidí z okna, což neviděl. Jemně jsem ho držela na klíně a Jindráček se propínal a vykřikoval. Přes uličku seděli dva starší lidé, kteří jeli s další paní, která byla asi pečovatelka či vychovatelka nebo jak to nazvat. No vychovatelka asi těžko vlastně, vychovávat lidi vyššího středního věku je blbost. Vypadali jako klienti nějakého chráněného bydlení nebo tak a bavili se i o programu, který odpoledne budou mít. Pán měl Downův syndrom. Povídal si s vedle sedící paní o někom třetím, kdo s nimi bydlí a kdo hrozně křičí. A byla to nesmírně působivá debata. Ten pán s Downovým syndromem říkal něco ve smyslu, že "on

O řešení šikany

Problém se Zitínovou šikanou byl elegantně vyřešen. Zitisko bylo v tichosti vyloučeno z družiny a od nového školního roku už do družiny chodit nebude. Není to skvělé? Je to skvělé. Dá se takto postupovat pořád dokola, až ve třídě zůstane pouze spokojený agresor či parta spokojených agresorů. Krása. Zitisko si odnáší do života nový poznatek, že kdykoli se ozve ona sama nebo někdo v jejím zastoupení na její obranu, bude po zásluze potrestána exkluzí z daného kolektivu. Proto je lepší mlčet a nic nikam nehlásit, protože v případě nahlášení problému to stejně člověkovi jenom spadne na hlavu a už si nebude moci číst oblíbenou knížku o Pokémonech.

Maminko, proč jsem jiná

Maminko, proč jsem jiná. Mami, já nechci být jiná. Chci být jako ostatní. Mami, proč ostatní můžou na školu v přírodě a já ne. Mami a ty jsi taky jiná? Jsi taky jiná než ostatní? Jakože jsi divná? Jako já? A jsi vědec, protože jsi divná? Teda jiná? Takoví lidi mají být vědci? Mami, já hrozně chci být jako ostatní, ale nejde mi to. Nejde mi to vůbec. A oni to poznají, že jsem jiná. No fakt, děti ve škole to poznají. Už to poznali. Na některé otázky prostě nemám odpověď...