sobota, června 10, 2017

Konec školního roku

Je to taková křivka.

Na začátku roku se snažíš.

Dítě chodí čisté, vyspané, naučené a spokojené do školy, večer mu překontroluješ, zda má ořezané pastelky a podepsanou žákovskou.

Je dobré si tu hranici nastavit opravdu vysoko, protože během celého roku se to bude snižovat, tak aby bylo z čeho brát.

Září-říjen

Dítě chodí veselé, šťastné a plné zážitků z prázdnin do školy. Ráno vstává před šestou a celý den se těší na rozkošné kroužky, kam ho přihlašuješ. Kontroluješ žákovskou, chystáš výživné svačiny, kvalitní nápoje a zábavné volnočasové aktivity. Pravidelně kontroluješ, jestli jsou ořezané pastelky a jestli dítě náhodou neztratilo kružítko.

Listopad-prosinec

Všechno si po prázdninách sedlo. Dítě je spokojené, rutina běží. Výuka probíhá bezproblémově, dítě si samo píše úkoly a těší se na Vánoce. Žákovskou už moc nekontroluješ, běží to nějak samo. Ve svačinách a pitíčkách polevuješ. Kroužky jedou samospádem.

Leden

První zásek, jedou pololetní písemky. Dítě chodí do školy s menším nadšením, ale stále čisté, vyspané a připravené. Svačinu si dítě kupuje ve škole.

Únor-březen

Morálka klesá. Ráno je problém vstát. Na kroužky se dítě plouží a nejraději je doma.  Ve škole ztrácí pozornost. Začíná období kašlíků, protože když děti škola nebaví, tak onemocní. Nepamatuješ si, kdy jsi naposledy kontroloval/a žákovskou. Už to bude tak měsíc. Úkoly dítě vypracovává tak nějak samo. Svačiny si dává od spolužáků.

Duben-květen

Dítě trpí. Do školy se plouží. Vyučování přežívá. Ráno vylézá z postele jako z brlohu a nejraději by si zalezlo zas zpátky. Ve škole kouká a nevnímá. Jediným světlým bodem tohoto období je nějaký ten školní výlet. O úkoly se už nikdo nestará. O ořezané pastelky už taky ne.

Červen

Měsíc, kdy se výhradně zaměřujeme na jediný cíl - přežít. Není důležité mít dobré známky, je důležité dostavit se do školy a přiměřenou dobu tam vydržet. Žádné ambice, nic takového. Známky sem, známky tam. Jídlo se sežene někde příležitostnými krádežemi. Pouzdro neexistuje. Učebnice se jaksi záhadně metamorfovaly v podivné saláty. V celém bytě neexistuje jediná tužka.

Nyní finišujeme.

Zita zvládá skvěle, což o to.


Zato my abychom vydrželi.

1 komentář:

  1. po letech praktikuji odlišný přístup - "červen" máme celý rok :) Učitelé jsou zvyklí, já "přežiju", dítko v klidu

    OdpovědětVymazat