sobota, října 22, 2016

O mikrobech

Je to dost překvapivé, ale většina osob v mém okolí popírá existenci mikroorganismů.

Ano, těch malinkatých příšerek, které způsobují nemoci a které v letech 1665-83 objevili Robert Hooke a Antoni van Leeuwenhoek.

Tak na ty lidi kolem mne prostě nevěří.

Připouštějí si existenci všeho od brouků výše, to ano.

Třeba... mravenec.

Ale mikroby pouhým okem vidět nelze, ergo neexistují.

Z toho důvodu jsme neustále, ale opravdu neustále nemocní.

Vždycky, když to už vypadá, že se třeba i uzdravíme, objeví se nějaký dobrák, který nevěří na existenci mikroorganismů, přijde nás navštívit, oznámí, že jeho kašel je ZCELA NEINFEKČNÍ a po jeho odchodu celá rodina dostane horečku a na další tři týdny ulehne.

Období nemoci je náročné ve všech rodinách.

U nás je to kromě nemoci i období úzkosti.

Úzkosti ze smrti, strachu z každého zakašlání.

A tuhletu úzkost my s Honzou neustále rozpouštíme a klidníme.

Ale je to pro nás náročný a obvykle stejně onemocníme taky.

Takže přátelé, apeluji na vás.

VĚŘTE NA MIKROBY.

EXISTUJÍ.

Jsou pro to vědecké důkazy.

I historické.

Ano, již v roce 1878 objevil Robert Koch, že většina mikrobů způsobujících onemocnění se nepřenáší vzduchem, ale přilne k povrchu a předává se kontaktem mezi těmito povrchy. A že v materiálech izolovaných z ran a různých vzorků od nemocných lidí se nacházejí mikroorganismy.

Tato informace taky mezi běžnou populaci ještě nedorazila, a na nějaké mytí rukou před jejich podáním tak můžeme zapomenout.

A slovutný Louis Pasteur ve své laboratoři vše čistil OHNĚM.

Ano, vše vypaloval a nepoužíval nic, co neprošlo sterilizací při minimálně 130 stupních.

Anebo mikroby v chirurgii, to je vúbec zajímavý příběh

Předávání infekcí během kontaktu tkání bylo dobře známo například Josephu Listerovi, zakladateli moderních aseptických přístupů v chirurgii. Tento britský chirurg publikoval v roce 1867 průkopnickou publikaci "Antiseptic Principle of the Practice of Surgery", která představovala průlom v aseptických/antiseptických přístupech v chirurgii a vedla do značné míry k tomu, že výrazně poklesla mortalita u banálních operací. Když Joseph Lister cestoval do Ameriky, navštívil jeho přednášku i přední chirurg dr. William Halstedt, po kterém jsou mimochodem dodnes pojmenované některé chirurgické přístupy. Dr. Halstedt byl novátorsky založen, odmítl operovat na špinavém operačním sále a místo toho si zbudoval v místě, kde pracoval, sterilizační stan.

Mimochodem, jeho sálová sestra Caroline Hampton vyvinula těžkou kontaktní dermatitidu po stálém máčení rukou ve formolu a jako jediné řešení se jevilo něco na její nemocné ruce navléci. To něco byly gumové rukavice a efekt byl neuvěřitelný, jak pro Caroline, které se ulevilo, tak pro pacienty, neboť se ukázalo, že u operací, u kterých se Caroline s rukavicemi pohybovala, bylo menší procento infekčních komplikací. Dr. Halstedt si Caroline vzal za ženu a rukavice začal používat taky. Informace o rukavicích se začala šířit mezi chirurgy velmi rychle. V roce 1899 např. dr. Bloodgood publikovalo zprávu o operaci 450 případů kýly s použitím rukavic, kdy počet infekčních komplikací poklesl o více než 100 %.

Mikroby existují.

Mikroby se šíří do značné míry předvídatelným způsobem.

Buď jak Koch. Buď jak Pasteur. Buď jak Lister. Buď jak Halstedt.

A nešiř mikroby.

Lehni si do postele, uvař si čaj, koukni na pohádku a návštěvu přijď, až ti bude lépe.

2 komentáře:

  1. Držte se! Tohle je pekelné období, a každého, kdo jde s "kašílkem" k někomu na návštěvu bych sterilizovala ohněm. Nejhorší jsou ti, kteří se naklánějí přímo nad kočárek s čerstvým miminkem, a z nosu jim začne odkapávat sopel a toho malého človíčka zčerstva pokašlou. To jsem pak i já, jinak velice klidná osoba, hodně zlá. Jinak moc děkuju za exkurz do historie, miluju tyhle medicínské historismy.

    OdpovědětVymazat
  2. Kdybyste viděla, v jakém stavu nám posílají někteří rodiče děti do MŠ (průjem, zelená rýma, teplota) a tváří se jako, že to nic není. Prý nemohou dovolit zůstat s dítětem doma. No, jo jenže dítě pak často onemocní na delší dobu než by muselo a doma s ním stejně někdo je. A ještě nakazí další. Ach jo. Milena

    OdpovědětVymazat