středa, srpna 10, 2016

O vzájemné kompatibilitě

Nevím, proč se tolik pozornosti v romantické literatuře a filmové produkci věnuje vzájemné kompatibilitě, lásce a hezkým řečičkám.

Vzájemná kompatibilita je, vážení, naprostá malichernost.

Jediné, co se ve vztahu počítá, je, jak máte s partnerem nastaveno vypínání/zapínání domácího osvětlení, spotřebičů, vytápění a intenzity větrání.

Láska je v porovnání se vzájemnou tepelnou nekompatibilitou zcela podružná.

Ať někoho milujete, jak chcete, tak pokud vám neustále otvírá/zavírá okna a rožíná/zhasíná, je zcela jasné, že váš společný život bude očistcem.

Proto místo romantického namlouvání se v kavárnách a sálech kin doporučuju tento postup.

1. schůzka

Libě se usmívejte. Nechte protějšek volně vyprávět a pak, jakoby z legrace, nadhoďte zcela ležérním tónem něco ve smyslu: "Hahaha, no to je bezvadné... Fakt se s tebou bavím! A mimochodem, při jaké teplotě SPÁVÁŠ????" Když řekne míň než 20 stupňů, rovnou to zabalte. Kompatibilita, nekompatibilita. Květiny můžete taky rozdat nebo vyhodit do popelnice, protože ty vás v noci nezahřejí.

2. schůzka

Předpokládejme, že protějšek prošel zahřívacím kolem a udal snesitelné teplotní rozmezí. Při příští schůzce se proto opatrně můžete pokusit zjistit, jak vlastně žije. Spí v hlubokém mrazu na chalupě s otevřeným oknem? Tedy VĚTRAČ? Nebo je to UTĚSŇOVAČ? Utěsňovač stále všechna okna utěsňuje, aby neodcházelo blahodárné teplo. Znát tepelnou typologii svého partnera je zcela zásadní. Dobré je taky vědět, že UTĚSŇOVAČ je často velký šetřílek, který nesnese představu, že s teplem odcházejí z bytu i peníze za výtop. VĚTRAČ má naproti tomu ležérní, svobodomyslnou povahu, ale může se vám stát, že zbytek života se v noci pod peřinou budete třást jako osika.

10. schůzka

Ať to oddalujete, jak chcete, jednou to přijde. Skončíte pod společnou peřinou/dekou/pokrývkou. Zde se láme chleba, vážení! Proklamace vašeho protějšku, kterými vás dosud krmil, se nyní střetnou s tvrdou realitou. Zde rozlišujeme z hlediska tepelného komfortu dva fenotypy. Prvním je ODKOPÁVAČ. Odkopávač na sobě nesnese peřinu. Divoce se odkopává a často to bývá zároveň i VĚTRAČ. Druhým fenotypem je POKRÝVAČ. Pokrývač musí být peřinou zcela zakryt, jinak neusne. Často to bývá UTĚSŇOVAČ. Pokrývač vás bude neustále pokrývat stejnou peřinou, aby na něj netáhlo. Odkopávač zas pro změnu bude v divokém nočním boji se svou peřinou strhávat i tu vaši. Vyberte si, co vám osobně míň vadí. Strašný je obojí.

1. rok soužití

Ukáže se, že projevy POKRÝVAČE/UTĚSŇOVAČE/VĚTRAČE A ODKOPÁVAČE plynule přecházejí i na jiné situace v domácnosti. Myslím, že to má hluboce psychoanalytický základ. Větrač větrá své emoce, větrá peněženku, způsobuje vítr v emocích a kapse. Utěsňovač systematicky utěsňuje, dusí, zabraňuje. Myslím, že by se to dalo vztáhnout i směrem k nějaké ajurvédské nauce. Jedni vlajou, druzí těsní.

Problém je, že při vzájemné nekompatibilitě vás protějšek buď uvaří nebo vy vůči němu znatelně ochladnete.

Proto je teplotní komfort tak důležitý.

No. Já jsem si koupila velmi teplou deku. A zatím dobrý.

1 komentář:

  1. :-) Jsem větrač, který se při otevřeném okně zabalí do peřiny a usne. O tepelné kompaktibilitě jsem v poslední době ve svém okolí slyšela hodně. Pro mě je nejhorší chrápač - typ dřevorubec, neusnu, pokud usnu budím se, a končím s třesoucíma se rukama a podlomenou psychikou z nevyspání. Jarka

    OdpovědětVymazat