neděle, srpna 21, 2016

Integrace je jako...

Je zajímavé, že část čtenářů moje občasné úvahy o integraci jaksi vytáčejí...

Jakoby někde uvnitř společnosti stejně převládal pocit, že se to má jednou provždy vyřešit a pak, pak už se k tomu člověk nemá vracet a furt o tom dokola mlít.

Je to zajímavé zejména proto, že podobné reakce jsou pro mne důvěrně známé z okolí.

Prostě už to jednou vyřeš.

Ten autismus.

Vyřeš to a pojďme dělat legraci a bavit se o něčem jiném.

Aby si oba tábory lépe porozuměly, přemýšlela jsem, k čemu to připodobnit.

Všechny ty starosti kolem integrovaného dítěte.

A napadlo mne, že nejvíc se to podobá plavání proti proudu.

Je to asi takhle.

Všichni plavou po proudu. To jsou běžné děti, které jsou součástí vzdělávacího proudu. Jsou unášeny, vzdělávány, plynule pokračují. Nepřekonávají zcela zásadní překážky, protože proud je nastaven tak, aby je neobsahoval. Nelze vyloučit, že se nějaké dítě někde zamotá a zasekne. Ale většina jich je unášena dál.

Integrované děti naproti tomu plavou proti proudu.

Jistě je to možné, proti proudu plavat určitě lze, jen to stojí podstatně více sil.

Taky musíte vědět, jak se proti proudu vlastně má plavat.

Musíte si dobře rozvrhnout síly, jinak přepálíte začátek a nikam nedoplavete.

Integrované dítě navíc neplave samo, potřebuje doprovod. Asistent a dítě se taky musejí sladit, aby si vzájemně neodplavali někam do pryč.

Taky je dost dobře možné, že takové dítě bude osamocené mezi vrstevníky, protože najít někoho z běžných dětí, kdo by se chtěl otočit a plavat jinam, nebo z integrovaných dětí, kdo by zvládl plavat podobně rychle, nebude jednoduché.

Plavání po řece vzdělávání proti proudu navíc sebou přináší nová, nepoznaná dobrodružství.

Toho typu, že je třeba například potřeba někdy vylézt na břeh, obejít jez a pokračovat nahoru dále proti proudu. To je například změna školy či volnočasové aktivity. Některé překážky prostě nevyřešít jinak než změnou nastavení.

A jak plavete proti proudu a většina ostatních dětí plave po proudu, tak co se stane?

Často dojde k různým srážkám... nárazům... které nemusejí vůbec být úmyslné. Vznikají prostě z toho, že to někdo má rozdané, že plave tam, a ten druhý, že plave na druhou stranu.

No, a tohleto plavání trvá léta. Takže zatímco běžné děti jsou léta jakžtakž unášeny, tak s autidítětem budete léta drilovat ten opačný směr.

A ostatní říkají - no, co je za problém, dyť krásně plave!

A vy budete říkat, dyž já z toho už nemůžu.


7 komentářů:

 1. Dobrý večer,

  je to velmi náročné, to je jasné, bez podpory a odpočinku to nejde. Jen jsem se chtěla zeptat, není mi to úplně jasné, jestli je Zita integrovaná v jiné běžné škole nebo jste úplně změnili směr? Mějte se pěkně a hezký zbytek prázdnin.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dobrý večer, Zitul půjde opět do běžné ZŠ a uděláme maximum, abychom to zvládli... uvidíme, jak to půjde všechno, aktuálně se mi to jeví dost děsivě. Zdravím, J

   Vymazat
  2. Milá Julie,
   držím pěsti, aby to bylo jednodušší než doteď. I když těžké to bude, to nemá cenu zastírat. Vydržte v integraci co nejdéle to půjde! Má to smysl! Zpět bývá cesta hodně hodně těžká. Mám zkušenostiz obou stan - jak ze strany vlastního integrovaného dítěte, tak ze strany účy na speciální škole.
   Petra

   Vymazat
 2. Milá Zito,doufám, že se budeš letos ve škole dobře cítit, že se tam budeš každý den těšit, že se mnoho naučíš, a že se tví spolužáci (i učitelé) mnoho naučí od tebe. Já osobně bych s takovou príma holkou spolupracovala moc ráda. A díky za Hvězdu Čokory! Dobré vědět, že je tady někdo, kdo nám v nouzi pomůže.
  Milá Julie, vám přeji mnoho sil v plavání proti proudu.

  OdpovědětVymazat
 3. Proti proudu, aj bez nádychov, pod hladinou....
  ...život, je tak vzácny, málokto ho objaví, lebo zuteká alebo sa do toho ani nepustí, radšej moralizuje!

  A bavíme sa... baví ma Hviezda Čokory!!
  A baví ma s vami žiť!
  Budem na vás stále myslieť Súhvezdie Čokory:-)

  OdpovědětVymazat
 4. To je tak krásně napsané! Kdybych mohla na dálku posílat síly do toho protiproudu, udělám to. Není něco, jak se dá pomoci?

  OdpovědětVymazat