úterý, dubna 08, 2014

Jak udržet ženy ve vědě

Dnes si probereme, jak se stát úspěšnou vědkyní.

Je to prapodivné.

Na VŠ studuje potenciálně vědecké obory více dívek než chlapců....

Při postgraduálním studiu se tento poměr vyrovnává...

A čím se postupuje výše... tím je žen méně...

V radách grantových agentur v ČR údajně zasedá pouze 12% žen, což je výrazně pod úrovní okolních států EU.

O penězích na vědu tedy rozhodují z 88% muži.

Proto jsem koncipovala následující pravdy, abychom si my jako ženy uvědomily, v čem je problém.

Aby se naše úspěšnost zlepšila, chápete.

1) Nejprve je třeba si uvědomit, že ženy jsou mužům rovnocenné. Jsou stejně chytré. Mají jiný typ uvažování. Ani lepší ani horší, prostě jiný. Ale stejně dobrý.

2) Z bodu 1 vyplývá bod 2. Není třeba vnímat spolupráci s muži jako nějakou službu, kterou nám ženám prokazují. Je pozoruhodné, že mnoho žen vědkyň se chová ke kolegům mnohem více "soft" než ke kolegyním.

3) Je třeba se nacpat do vědeckých rad organizací rozhodujících o finančních tocích ve vědě. Aby tyto organizace pak nedávaly podmínky typu, že bez půlročního pobytu v zahraničí nedostanete grant, což téměř všechny matky automaticky vyřadí. Kdyby ve vědeckých radách byla půlka žen, tento požadavek by pravděpodobně neprošel, aspoň teda doufám.

4) Je třeba prezentovat se kvalitní prací a nikoli tím, že jsem žena. Pozitivní diskriminace je ve svém výsledku pro ženy škodlivá, neboť vytváří představu jakési bílé vrány, která mezi šedými slepicemi něco dokázala.

5) Návod jak ženy ve vědě udržet je jednoduchý. Je třeba zřídit školky při univerzitách, zařízení na krátkodobá hlídání, umožnit částečné úvazky, částečnou práci z domu, aby se udržela kontinuita vědecké práce ženy i při mateřské.

6) Každou ženu vědkyni je nutno vybavit vhodnou babičkou. Pokud není babička vlastní, tedy přidělit babičku cizí.

7) Ženy kooperují mnohem méně než muži. Muži drží spolu. Ženy se místo handrkování musí naučit se spojit a vzájemně podržet při silových jednáních o penězích.

8) Za stejnou práci si ženy zaslouží stejné finanční ocenění jako muži, hodnota "jsem ráda, že si udržím práci a nevezmou mi projekt" by se do finančního hodnocení neměla promítat.

9) Ženy musejí místy méně prokrastinovat a více strategicky plánovat, což jim není úplně vlastní, ale jde to naučit a výrazně to zlepšuje pozici při vyjednávání s mužským kolektivem.

10) Ženy, které něco dokázaly, by místo uctívání svých životních úspěchu a opájení se jimi měly udělat něco pro další ženy ve vědě, měly by jim vytvářet aktivní pracovní pozice, prostě společenskou strukturu, do které se žena vědkyně = matka vejde i s dětma, jinak prostě furt bude žen ve vědě málo.


Proto hodlám založit sufražetkovský klub angažovaných vědkyň.

Zdravím všechny! J

2 komentáře:

 1. Ano, suhlasim so vsetkymi bodmi, mna osobne najviac stve bod 7, ono je to vlastne tak ze ked sa niekto pokusi s inou zenou drzat pohromade, tak bude trpko lutovat. Neviem preco to tak je ked jsu v kolektive chlapov dve zeny. Bod 8 ja mam zase skusenost ked mi kolegovia vraveli ze je nespravodlive ze ja mam stejne ako oni ked ich priatelky to tak nemaju(dobry dovod preco mat nizsi plat) Do klubu sa pridavam :-) Zuzana

  OdpovědětVymazat
 2. Tak já se teda hlásím !!!! V rychlosti CV:
  1994 - Bc.
  1996 - Mgr.
  2001 - RNDr.
  2002 - Ph.D.
  stáž v Copenhagen, práce v impaktovaných časopisech
  2002 - první dcera
  2004 - druhá dcera
  2008 - marťan
  2012 - třetí dcera
  Chcete mě někdo ????? Nabízím entuziasmus a houževnatost, ale pravidelnou docházku do práce na 8 hodin denně nedám ani náhodou.
  Někdy mám pocit, že bych šla na částečný úvazek i mejt zkumavky do labu, kdyby o to někdo měl zájem ... :-)
  No, ale pozitivní inspirace existujou - třeba Vy - Julie. Nebo Eva Syková. Nebo Helena Illnerová - určitě existují mraky žen, které dokázaly skloubit vědu a děti a chlapy a ještě se třeba politicky angažovat :-P
  zdravím,
  Monika

  OdpovědětVymazat