pondělí, března 24, 2014

Vývoj řeči

Objevila se zde otázka, kdy začalo Zitisko mluvit.

Inu, Zitisko začalo mluvit normálně, pamatuju si přesně, že v období jednoho roku říkala "táček" jako ptáček a asi dvacet naprosto normálních dětských blablacích slov.

Pak ovšem tři a půl roku nedošlo k žádnému znatelnému pokroku.

Ve dvou a půl letech už neříkala ani "táček".

Ve třech letech říkala asi sto slov, ale bez sloves a často nesprávně, takže nebylo jasné, zda Zitisko význam těchto slov chápe, přiřazování k osobám či předmětům bylo velmi vágní a nejasné.

Nebo spíš znala význam těchto slov, ale nejevila zájem o jejich správné používání.

Rozvoj řeči nastal až kolem 4,5 roku.

Raketově se vývoj řeči urychlil vstupem do funkčního dětského kolektivu v pěti letech...

Slovesa Zitisko používá od cca šesti let.

Podmiňovací věty poslední cca tři měsíce...

Nyní mluví s chybami, ale hojně a ráda, je to malé rádio Jerevan, které neustále vysílá, často se sama z aplikací na iPadu učí slovíčka, snaží se sama vzdělávat a my často se Zitínem procházíme knížky encyklopedického charakteru, aby si Zitisko rozšířilo slovní zásabu.

A jsem hrozně, fakt hrozně moc šťastná, že mluví, je mi jedno, že nepoužívá správné tvary, i když to stále trénujeme, důležité je, že se spolu dorozumíme a můžeme sdílet i složitější či abstraktní představy....6 komentářů:

 1. Terka také nemluví ve správných tvarech(naučila se až v 9ti letech), řeč má naučenou, jako papoušek, neumí např. rozvíjet slova..místo nejkrásnější řekne třeba moc moc hezké....ale jsem za tu řeč šťastná....co potřebujeme , si domluvíme. Je důležité že dceři nabízíte rozšiřování slovní zásoby, vzpomínám si, že jsme si také užívaly encyklopedie...bude to jen lepší, uvidíte:-)

  OdpovědětVymazat
 2. Děkuji za odpověď. Takže byla Zita šikovná už od začátku... Myslím pochopitelně na autíka. Zajímalo mě to z osobních důvodů. Většina autistů se prý rozmluví mezi třetím až pátým rokem (že začnou vůbec používat slova). Ale četla jsem, že nástup řeči obvykle naznačuje, jak to půjde s poruchou dál. Obecně prý platí, čím dřív, tím lepší prognóza.

  OdpovědětVymazat
 3. Jsem si při čtení tohoto vzpomněla na Václava Klause, jeho prý matka každý den po škole nutila vzít do ruky ještě Slovník cizích slov; denně si musel osvojit alespoň jedno cizí slovo. Pamatuji si, že dával za příklad slovo "siesta". :-))
  Jarka

  OdpovědětVymazat
 4. Jenda taky nemluví "správně", ale to nevadí. Hlavně že mluví. A s věkem se to zlepšuje. Zituška je úúúžasnááá, jak se snaží učit i sama z iPadu.

  OdpovědětVymazat
 5. Mathis este nerozpra vobec(az na par slov ktorym ale rozumiem len ja) ale tiez zlom nastal okolo 4,5roku, kde sa ale Mathis vysvihol z porozumenia reci z urovne 0mesiacov nacelych 10 a v zapati prislo aj par tazko pochopitelnych slov, jedno z nich je ale mama a to povie pokazde ked ma uvidi.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To je super. Čím víc si o autismu zjišťuji, tím víc si říkám, že prostě dopředu nelze odhadnout, jak to s cvrčkem bude dál a nemá cenu házet flintu do žita, když v necelých třech mlčí jako ryba a vydává jen zvuky. Jedna psycholožka tvrdí, že zdravé děti mluví čistě proto, že touží po komunikaci a sdílení. Autíci po ničem takovém netouží. Takže jim musí někdo pomoci pochopit, že pomocí řeči mohou svoje okolí ovlivňovat efektivněji, než záchvatem vzteku :-)

   Vymazat